Zeka geliştirici oyunlar nelerdir?

ANASAYFA ❯ BLOGLAR ❯ ZEKA GELİŞTİRİCİ OYUNLAR NELERDİR? ❯

Zeka geliştirici oyunlar nelerdir?

Çocuklar bizim her şeyimizdir, geleceğimizin umut kaynaklarıdır. Minicik kalpleri kıpır kıpır atar, sürekli heyecanlı ve meraklıdırlar. Yeni şeyler öğrenmeye, sürekli soru sormaya yeniliğe açıklardır. O kadar enerji doludurlar ki ebeveynler bazen enerjilerine yetişemeyebilir. Özellikle 3-6 yaş çocuklarında onu doğruya ve güzele yönlendirmenin yolu eğlendirmek ve eğlendirirken öğretmektir. Bu yazımızda ebeveyn ve ebeveyn adaylarımıza önerebileceğimiz oyunlara, çeşitli oyun türlerine, zeka oyunu, zeka oyunlarının önemlerine değinmek istedim.

okul öncesi eğitsel oyunlar

3-6 yaş arasındaki çocukların öğrenme isteği ve eşyalara karşı merakı diğer yaş gruplarına göre çok daha fazladır. Özellikle bu yaş grubunda kıpır kıpır, öğrenme isteği zirvede olan çocuklar için eğitici ve öğretici oyunların çocukların isteklerine cevap verir nitelikte olmaktadır. Bu oyunlara göz atacak olursak ;

Evet-hayır oyunu ;
3-6 yaş arasındaki çocuklara uygun olan Evet-Hayır oyunu onların hem hızlı düşünebilme becerilerini, hem de dil diksiyonları için oldukça önem taşımaktadır . Ebeveynler bu oyunu çocuklarıyla karşılıklı oynayabilirler. Çocuğunuz oyunda sormuş olduğunuz sorulara evet ya da hayır dememesi gerekiyor aksi takdirde oyunu kaybetmiş sayılacaktır. Çocukları hem motive etmek hem de oyuna ısındırmak için ilk aşamada evet ya da hayır kelimelerini kullanmalarına yönelik tuzaklar kurmamaya özen gösterin. Oyunun gidişatına göre tuzak sorular sormaya başlayabilirsiniz.

Farkı bul oyunu ;
Bu oyun bulmaca çözmeye benziyor. Örneğin iki tavşan arasındaki farklılıkları bulmalarını yada iki ev arasında ki farklılıkları bulmalarını isteyebilirsiniz. İlk etapta kolay kartlar sunup ardından, daha çok dikkatini verebileceği şekilde zorluk çıtasını arttırabilirsiniz. Bu oyundaki amaç çocuğun görsel zekasını aynı zamanda analiz becerisi ve dikkat gelişiminin artmasında yardımcı olacaktır.

Sayı blokları oyunu ;
Çocuğumuzun sayısal zekasını yönlendirmesine yarayacak bir oyun türüdür. 1’den 10’a kadar sayıların yazılı olduğu blokların büyüklüğüne göre sıralanır ev üzerine rakamları yazılır. Küçükten büyüğe doğru dizilen bu bloklarla çocuğunuz hem rakamları hem tanımış olacak, hem de üst üste koymaya başladığında bu oyundan zevk alacaktır. Çocuğunuzun sayısal zekasını geliştirerek, büyük, küçük, az, çok gibi kavramları tamamen öğrenmiş olacağı gibi en azından 1’den 10’a kadar da sayma işlemini halletmiş olacaksınız. 3-6 yaş grubu çocuklar için bu oyun gerçekten faydalıdır.

Uzaktan kumandalı araba oyunu ;
Oyunda yapmamız gereken uzaktan kumandalı arabayı ev içerisindeki halı desenleri ya da fayans ortalarına park etmesini sağlamak. Çocuğumuz bu oyun sayesinde keşfetmeyi , el becerisi kazanmayı, cisimlerin hareket etmesini öğretebiliriz.

Sana ne lazım oyunu ;
Oyun kısaca şöyle: Oyunu başlatan kişi bir meslek belirler ve ardından bir diğer oyuncuya “Sen gazetecisin, sana ne lazım?” diye sorar. Oyuncu buna cevap verdikten sonra, diğer oyuncuya “Başka ne lazım?” diye sorar. Her oyuncu için süre 2 dakikadır ve 2 dakikayı dolduramayıp cevaplarda tıkanan kişi kaybeder. Oyunumuzun amacı çocuğun dikkat gelişimini desteklemektedir.

Hayvan tutmaca oyunu ;
Aklınızdan bir hayvan ismi seçiyorsunuz ve çocuğunuza bu hayvanı tarif edip bulmasını istiyorsunuz. Örneğin aklınızdaki hayvan köpek ise köpeğin kaç ayaklı olduğu ne yemek yediği nerelerde yaşayabilir vb. sorular yöneltiyorsunuz. Bu oyun sayesinde çocuğunuzun hayvanları tanımasını sağlayabilirsiniz.

Puzzle oyunu ;
Özgüven ve zeka oyunu diyebiliriz kısaca. Bu puzzle oyununda çocuklar eksik parçaları tamamlamaya çalışır ve eksik parçaları bir araya getirerek kafasındaki anlamlı şekle dönüştürmesini sağlayabiliriz. Bu tarz oyunlar özgüven ve zeka kadar problem çözme becerilerini neden-sonuç ilişkisi kurabilmelerinde de yardımcı olmaktadır.

Yazmış olduğum zeka geliştirici oyunlar fazla maliyet gerektirmeyen evde pratik yollarla oynanabilecek her an her yerde çocuğumuzun zekasını geliştirmeye yönelik olduğunu vurgulamak isterim. Gördüğünüz gibi çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak aslında o kadar da maliyetli ve zahmetli değil. Biz yeter ki çocuklarımızın gelişimine destek olalım destek olamadığımız yerlerde alanında uzman kişiler tarafından destek alalım. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere, sağlıklı kalın!

  • OYUN
  • OKUL ÖNCESİ
  • ÇOCUK

Rahime ÖZKAHRAMAN

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ-OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ

04 TEMMUZ 2020 / 00.00

Etiketler

  • OKUL ÖNCESİ
  • OKUL ÖNCESİ ETKİNLİK
  • KALİTELİ ZAMAN
  • TUVALET EĞİTİMİ