Çocuk ve Oyun

ANASAYFA ❯ BLOGLAR ❯ ÇOCUK VE OYUN ❯

Çocuk ve Oyun

Nedir bu oyun?
Oyun, çocukluk çağının kendini ifade etme, yeteneklerini keşfetme, motor becerilerini geliştirme, zihinsel, duygusal ve dil gelişimini sağlama gibi hemen her konuda en etkili öğrenme yöntemidir. Henüz kelimelerle kendini ifade edemeyen, istek ve ihtiyaçlarını dile getiremeyen çocuk oyun aracılığı ile bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak hislerini ve düşüncelerini dışa yansıtır. Oyun, çocuğun dilidir.

okul öncesi oyun

Neden bu kadar önemli?
Çocuklar, büyüme süreci boyunca gelişimini ve öğrenimini oyun yoluyla ilerletir. Ebeveynler nasıl ki çocuklarının beslenme, barınma, dinlenme gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği gibi oyun da çocuğun gelişimi için temel bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda birçok anne-baba tarafından çocuğun kendisini oyaladığı eğlenceli zaman dilimi olarak görülse de burada önemli olan nokta, çocuğun geçirdiği vakit boyunca eğlenmesinin yanı sıra öğrenmesinin de ön planda olduğudur.

Oyun oynarken koşma, atlama, tırmanma, sürünme gibi fiziksel güç gerektiren oyunlar çocuğun solunum, dolaşım, sindirim ve boşaltım sistemlerini desteklerken düzenli çalışmasına yardımcı olur. Dışarıda oynanan bu tür hareketli oyunlar çocukların vücutlarını daha koordineli kullanmalarında etkili olacaktır. Bu sayede el-ayak koordinasyonu, el-göz koordinasyonu gibi günlük yaşantıda ihtiyaç duyulan becerilerin hepsi gelişmeye devam edecektir. Mesela koordinasyon sağlama sonrasında; düz yolda düşmeleri azalır, merdiven inip çıkarken vücutlarına daha hakim olabilirler. Çocuklar su, kum, çamur, hamur gibi materyallerle oynayarak, çizme, boyama, kesme yaparak küçük kas (el parmak) gelişiminde ilerleme kaydedebilirler. Böylece yemek yerken çatal-kaşık tutma becerisinden okula hazırlık sürecinde kalem tutma becerisine kadar birçok kazanım oyun yoluyla desteklenmiş olur.

Ayrıca bildiğimiz gibi oyun; sosyal bir etkinliktir. Yani her çocuk oyun esnasında kendisini yansıtmaya veya iletişim kurmaya açıktır. Özellikle hayali oyunlar sırasında farklı rollere bürünerek çevrelerinden gözlemledikleri karakterlerin davranışlarını taklit eder ve bu sayede kendi rollerini de geliştirirler. İki yaşından sonrasında yoğun olarak taklit yansımaları gözlemlenir. Yaşamsal olayları taklit sonucu deneyimleyen çocuk sosyal bir birey haline gelirken bunu oyunlarla ifade eder.

Birbirleriyle iletişim kurmayı, problem durumları birlikte çözmeyi deneyimlerler. Duygularını kurgulanan oyuna yansıtarak gerçek hayata adapte olmaya çalıştıkları bir süreç içerisinde olurlar. Doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü, güzeli ve çirkini ayırt etmek için fırsat bulurlar ve böylece çevresini tanıyarak kuralları öğrenerek toplumsallaşırlar. Bu bilgiler ışığında ‘İnsan hayatı oyunla keşfeder’ desek pek yanlış bir tanım olmaz. Ebeveynler Çocukla İletişimde Oyunu Nasıl Kullanır?
Anne-baba, çocuğun ilk ve en yakın oyun arkadaşıdır. Günlük iletişimle beraber ebeveyn ve çocuk arasında oyun aracılığıyla daha güçlü bir etkileşim oluşur. Yukarıda bahsedildiği gibi çocuk oyunu bir iletişim aracı olarak kullanmaya devam ederken ebeveyn tarafından çocuğa kazandırılacak alışkanlıklar oyun yardımıyla daha kolay ve anlaşılır hale getirilebilir. Unutmayalım; “Oyun çocuğun iletişim mekanizmasıdır.” Yani doğrudan söylenen kurallar, bilgiler yerine oyun içerisinde çeşitli ipuçlarıyla çocuğun bilgiyi benimsemesini sağlamak daha kalıcı bir yöntem olacaktır. Oyunun her çocuk için önemli olduğundan vurgulayarak bahsediyoruz ancak her yaş döneminin kendine has oyun türleri vardır ve bu doğrultuda oyunlar yaş grubuna göre çeşitlendirilerek çocukla iletişimde etkin olarak kullanılabilir. Bir sonraki yazımızda oyun çeşitlerinden bahsedeceğiz!

Onun öncesinde; çocukluk döneminde oyundan bu kadar bahsetmişken yetişkinlikte bile oyun ihtiyacı devam ettiğini eklememek olmaz. Tek fark şu ki çocukken öğrenmenin daha ön planda olduğu bu müthiş kavram, büyüdükçe eğlenme aracı olarak kullanılıyor. Oyun, hayatımız boyunca bizimle. İçinizdeki çocuk hep yaşasın ve daima oyunla kalın!

  • OYUN
  • ÇOCUK
  • OKUL ÖNCESİ

Eda AKPINAR

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ-ÇOCUK GELİŞİMİ

05 TEMMUZ 2020 / 00.00

Etiketler

  • OKUL ÖNCESİ
  • OKUL ÖNCESİ ETKİNLİK
  • OKUL ÖNCESİ BİLMECELER
  • KALİTELİ ZAMAN