Çocukların gelişim özellikleri / Bölüm-1

ANASAYFA ❯ BLOGLAR ❯ ÇOCUKLARIN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ / BÖLÜM-1 ❯

Çocukların gelişim özellikleri / Bölüm-1

Çoğu ebeveyn ve ebeveyn adaylarımızın içinde çıkmaza sürüklediği ve bazen de çocukların gelişim aşamalarında neler yapabilecekleri konusunda çıkmaza sürükleneceği geniş ve evrensel konu bilindiği gibi çocuğun 0-6 yaş arasındaki gelişimsel özellikleridir. Bu yazımda çocukların gelişim özelliklerini kısa bir şekilde ele almak istedim.

çocuk gelişimi okul öncesi

1 yaş çocuğunun gelişimsel özellikleri:
Bebeklik döneminin ilk yılını bitirirken bedeni güçlenen, yürüyen veya yürümeye hazır olan çocuk ufak tefek sesler çıkararak, tek heceli sözcükler kullanmaya başlar. İletişimini bizimle bu şekilde sağlar. Ses ve hareketlerle istediklerini ifade eder, el ve parmak becerilerini geliştirir. Tutma, yakalama, itme gibi hareketleri becerir.
2 yaş çocuğun gelişimsel özellikleri:
2 yaşlarında çocuk yetişkine olan bağımlılığından kurtulmaya başlar. El-ayak becerileri gelişir, yürür, koşar bir yerden bir yere eşya bile taşıyabilir. Konuşma becerisinde büyük gelişmeler görülür. Bu dönemde çocuklar çok meraklıdırlar ve gördükleri her şeye ‘’bu nedir?’’ sorusunu sorarlar. Nesneleri isimlendirir dil gelişiminde ilerlemeler kaydeder. Taklit yoluyla öğrenmesi hızlanır. Gücünü ve becerilerini gösterme isteği ve özgünleşme çabası fark edilebilir düzeye gelir. 2 yaş dolaylarında bebekliğin sonlanmasıyla ilk çocukluk başlar ve 5-6 yaşına kadar sürer. Bebeklik sonu 2 yaş demek yanlış bir kanıya ulaşmamızı sağlar. Sonuç olarak bazı çocuklarda 2 yaşın birkaç ay öncesinde bazılarında ise birkaç ay sonra görülebilir. Çocuk büyürken, gelişim eğrisi giderek yükselen düzgün bir eğri görünümünde değildir. Gelişim sırasında uzun veya kısa duraklamalar, ileri-geri gidişler, ani yükselişler olur ve bu çok doğaldır. Bir dönem uyumlu ve ılımlı olan çocuk, bir sonraki dönem uyumsuz ve hırçın olabilir. Anne-baba çocuğun bu değişikliklerine hazırlıklı olması gerekmektedir. 3 yaş çocuğun gelişimsel özellikleri:
3 yaş çocuğu bedensel olarak çok fazla beceri kazanmıştır. Yürür, atlar, zıplar, tırmanır. El becerileri de hayli gelişmiştir. Makas tutar, kalem tutar, çizgilerin üzerinden geçebilir. Kendi kendine yemek yiyebilir. Üzerini kendisi değiştirebilir. Konuşma becerisi gelişmiştir. Adını soyadını ve yaşını söyler. Çevresini keşfederken meraklarının üzerine gider sorgular, oyun sınıflarına katılmaktan sınıf içerisinde ki grup oyunları ve grup şarkıları söyleyip dans etmekten haz duyar. 4 yaş çocuğun gelişimsel özellikleri:
4 yaşındaki çocuğun beden hakimiyeti ve dengesi iyidir. El becerileri gelişmiştir. Çizmiş olduğu resimler anlam kazanır. Konuşması gelişmiştir ve kendisine verilen talimatları anlayarak yerine getirebilir. Grup içinde komutlara uygun davranır. Öğrenme merakı diğer yaşlarında olduğundan daha çok artar ve soruları asla bitmez. 5 yaş çocuğun gelişimsel özellikleri:
Bedensel olarak 5 yaş çocuğu her hareketi yapmaya hazırdır. Beden becerilerini sergilemekten zevk alır. Masa başında aktiviteleri artmıştır. Keser, yapıştırır ,kopyalar ve yaptıklarını sergiler. Bir derdi olduğu zaman anlatır yardım ister. Duygularını anlatır, kendi işlerini yapmayı sever. Bu yaşta gelişimin tüm yüzlerinde bir uyum söz konusudur. Olgunlaşma söz konusudur. Bu yüzden uzmanlar bu yaş grubuna altın çağ adını verirler. 6 yaş çocuğun gelişimsel özellikleri:
Bedensel olarak öyle gelişmiştir ki sporda kendini gösterebilir. El becerileri yazma çizme resim yapmaya hazırdır. Konuşması kendini ifade etmeye istek ve itirazlarını dile getirmeye müsaittir. Zekâsı iyi bir seviyeye ulaşmıştır. Okulda ki olgunluğu akademik alanda başarılı olmasına imkân sağlamaktadır. Sosyal bir grubun üyesi olmaya hazırdır. Ait olduğu grubun kural ve sorumluluklarını kavrar ona göre hareket eder. 6 yaş çocuğu her şeyi sorgular. Doğumu, ölümü, Allah’ı, cinselliği. Sevdiklerini anne-babasını kaybetmekten korkar ve bu sebepten hırçınlaşır. 5 yaşın altın çağ döneminden sonra 6 yaş biraz daha olumsuzluklar dönemidir.

Her yaşı birkaç cümle ile özetledikten sonra bu duruma dikkat çekilmesi gerekiyor.
Bebeklikten çıkan 2 yaş krizlerini yaşayan çocuk, genelde 3 yaşında daha sakin geçirir. 2 yaşta çabucak öfkelenen çocuğun yerini 3 yaşında daha ılımlı sakin çocuk alır. 3 yaşını sakin geçiren çocuk 4 yaşında daha bilinçlidir ve isteklerini ifade edebildiğini, kendisine zorla bir şey yaptıramayacağını kavrar. Bir şey istediğinde ısrarcı davranır. Söylediği şey yapılmadığında mızmızlanır ve çabucak ağlamaya başlar. Altın çağ anne ve babaların çocuklarıyla en az sorun yaşadıkları dönemdir. Çocuk aniden büyümüş ve olgunlaşmış hissi verir. Halbuki bu yaşta zeka, mantık, dil, muhakeme hayret verici bir gelişim göstermiştir. Anlama ve kavrama becerisindeki artışı 2 yaş çocuğunkini andırır. 6 yaşında karşı çıkma, itiraz, inatlaşma, her anlamda negatiflik, istediğini elde etmek için her yolu deneme, anne babayı bezdirme duyguları yoğundur. Maalesef ki anne baba 2 yaşında çocuğunda yaşadığı zorlu yolu 6 yaşında da yaşar. Bloğumuzun devamı önümüzdeki günlerde sizlerle olacak, sağlıkla kalın!

  • ÇOCUK GELİŞİMİ
  • OKUL ÖNCESİ

Rahime ÖZKAHRAMAN

LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ-OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ

04 TEMMUZ 2020 / 00.00

Etiketler

  • OKUL ÖNCESİ
  • OKUL ÖNCESİ ETKİNLİK
  • OKUL ÖNCESİ BİLMECELER
  • KALİTELİ ZAMAN